Roman

Roman

wtorek, 17 lutego 2015

ZANIM PRZYBYLI NASI BIALI BRACIA

Zanim przybyli nasi biali bracia,
aby zamienić nas w cywilizowanych ludzi, nie mieliśmy więzień.
Z tej przyczyny nie było też u nas przestępców,
bo nie ma przestępców bez więzienia.
 

 
 
Nie znaliśmy też zamków ani kluczy i dlatego nie było pośród nas złodziei. Gdy ktoś był aż tak biedny, że nie posiadał nawet konia, namiotu albo koca,  wówczas otrzymywał to wszystko w prezencie i nie musiał kraść. Byliśmy zbyt mało „cywilizowani”, aby przykładać zbyt wiele uwagi do osobistego majątku. Chcemy posiadać coś jedynie w tym celu, żeby móc darować to tym, którzy nic nie posiadają.

Nie znaliśmy też pieniędzy i dlatego wartość człowieka nie była mierzona według jego bogactwa. Nie mieliśmy spisanych praw, prokuratorów, adwokatów, sędziów ani polityków i dlatego nie oszukiwaliśmy jeden drugiego. Doprawdy… chyba było bardzo źle z nami zanim przybyli biali ludzie i nie potrafię sobie tego wyjaśnić, jak mogliśmy bez tych podstawowych rzeczy dawać sobie radę, rzeczy, które - jak nam wmawiają - konieczne są w cywilizowanym społeczeństwie. 

Lame Deer, Fragment książki p.t.
MĄDROŚĆ INDIAN - o życiu w harmonii z Naturą - Indiańskie teksty teraźniejszości 

Tytuł wydania w języku niemieckim: WEISHEIT DER INDIANER 

 
 

1 komentarz:

  1. "Nie ma przestępców bez więzienia"... Skoro na naszej planecie od tysięcy lat panoszą się psychopatyczni przestępcy i obecnie nazbierało się ich sporo, to znaczy, że tzw. "świat" na planecie Ziemi jest więzieniem dla upadłych moralnie i mentalnie istot. Pytanie które w tej sytuacji każdy powinien sobie zadać to: Czy j a jestem tutaj więźniem, czy terapeutą? A może i jednym i drugim? Czy jestem w więzieniu, czy w szkole życia?
    A jak powinno być?! "JAKO W NIEBIE - TAK I NA ZIEMI". Wybór należy do nas.

    OdpowiedzUsuń