Roman

Roman

czwartek, 8 marca 2018

JESZCZE JEDNA AMBASADA W JEROZOLIMIE

Prezydent Gwatemali Jimmy Morales (po lewej)
i Premier Izraela, Benjamin Netanyahu
w Waszyngtonie, 4 marca 2018
- Dziękuję ci za wszystko, co robisz w ramach przyjaźni między naszymi krajami
oraz a uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. - powiedział Netanyahu Moralesowi
w Waszyngtonie.- Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Waszyngtonie z gwatemalskim prezydentem Jimmy Moralesem, gdzie obaj przywódcy dyskutowali kontynuowanie procesu pogłębienia dwustronnej więzi i owocnej współpracy.

Trzy tygodnie po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa,
6 grudnia 2017 roku, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael i że zaczynąją proces przenoszenia swojej ambasady z Tel Awiwu, prezydent Gwatemali, Jimmy Morales był pierwszy, który zaanonsował, że postępuje tak samo.


Prezydeny Gwatemali, Himmy Morales w ONZ
Prezydent Gwatemali, Morales, odpowiedział: "To zaszczyt i jest to słuszne."

Gwatemalski przywódca zaprosił Netanjahu do odwiedzenia swojego kraju, na co odpowiedział izraelski premier, przedłużając wzajemne zaproszenie.

Izraelski kanał telewizyjny Hadashot poinformował w niedzielę, że Gwatemala, podobnie jak Stany Zjednoczone, planuje przenieść swoją ambasadę do Jerozolimy w maju.

Netanjahu udał się w tym tygodniu do Waszyngtonu, aby przemówić na dorocznej konferencji Amerykańskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC)
i spotkać się z Trumpem, gdzie dyskusja skupi się głównie na zagrożeniu ze strony Iranu i obecności Iranu w Syrii.

- - Z początkiem lutego,  pani minister spraw zagranicznych Gwinei, Sandra Jovel, ogłosiła, że jej kraj popiera amerykańską decyzję uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przygotowuje się do przeprowadzki z Tel Awiwu do Jerozolimy..

- Prez. Morales złożył wizytę w Izraelu w listopadzie 2016 roku po raz pierwszy. 
Jest chrześcijaninem, ewangelikiem i stwierdził, że ewangelicy są w Izraelu wspaniale traktowani, tak, jak i inne społeczności wyznaniowe.
- Wkrótce po objęciu urzędu odwiedził synagogę w Gwatemali, gdzie ogłosił swój zamiar odwiedzenia Izraela ponownie.. Powiedział też, że z niecierpliwością oczekuje dalszej współpracy z Izraelczykami na planie rolnictwa, nauki, technologi  i bezpieczeństwa (co oznacza współpracę wywiadów).

- W trakcie każdej mojej wizyty będę pogłębiać dialog między naszymi krajami - powiedział Morales. - Jesteśmy  sojusznikami i doskonałe stosunki między naszymi krajami będą kontynuowane.
* * * * * *

Ruch ambasad staje się "modny".
- Wiele państw nie dba już o poprawność polityczną.
Moda na oszczekiwanie i bojkotowanie Izraela.przeminęła. Nawet loża ONZ wspierana przez wojujący islam wspierany przez Iran rezygnuje z poprawności. Stąd wściekłość Iranu.

- M.in szef rumuńskiego parlamentu, Liviu Dragnea, oświadczył w ubiegły piątek, że jego kraj również "poważnie rozważa  przeniesienie swojej ambasady
z Tel Awiwu do Jerozolimy. W Izraelu żyje wielu obywateli rumuńskich.
- Wszystkie izraelskie centralne instytucje znajdują się w Jerozolimie,
a ambasadorowie i personel ambasad dojeżdża z Tel Awiwu do Jerozolimy -powiedział Dragnea w istocie odzwierciedlając rozumowanie prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy państwa.

W ubiegłym tygodniu Netanjahu wyraził przekonanie po spotkaniach
w Waszyngtonie, że większość krajów europejskich podąży śladem USA.
- Czy m.in. także o tym rozmawiają obecnie prezydent polski, Andrzej Duda
i prezydent Izraela.

Prezydent Izraela, Reuven Eivlin


Prezydent RP, Andrzej Duda


Reuven Rivlin oraz delegacje prawników przy drzwiach zamkniętych...
Świat się zmienia z dnia na dzień, a im bardziej będą budzić się  także politycy, tym szybciej zmieni się środowisko. Nie dzięki politykom, lecz dzięki pozytywnemu promieniowaniu budzących się do życia w pokoju.

- Krok po kroku wszystkie kraje europejskie przeniosą swoje ambasady do Jerozolimy, uznają Jerozolimę jako stolicę Izraela i zaangażują się z nami solidarnie na rzecz bezpieczeństwa, dobrobytu i pokoju - powiedział Nataniahu
w Brukseli przed spotkaniem z wszystkimi 28 ministrami spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

- Republika Czeska jako pierwszy krok uznała zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela.
[W Izraelu żyje wielu obywateliczeskich]. 
- Ruch czeskiego rządu w zachodniej Jerozolimie wynika z aprobaty czeskiego parlamentu. W maju 2017, Czechy uznały Jerozolimę jako stolicę Izraela.

W kwietniu rosyjskie MSZ podjęło podobny ruch, aby uznać "zachodnią Jerozolimę" za stolicę Izraela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz