Roman

Roman

sobota, 31 marca 2018

PREZYDENT BUŁGARII I UNII EUROPEJSKIEJ W IZRAELU


Pre,mier Izraela, Benjamin Natanjahu i Prezydent Bułgarii, Rumen Radev
(Yonatan Sindel / Flash90
)

Artykuł z serii NIE WSZYSCY

- Prezydent Bułgarii Rumen Radev powiedział, że "plan Izraela na sukces „może być korzystne dla wielu innych państw. Stwierdził także, że Izrael jest żywym rzykładem  modelu jak powinno wyglądać państwo.
 Izrael i Bułgaria, która obecnieprezyduje w Radzie Unii Europejskiej (UE), „będą teraz cieszyć się uyrzymywaniem jeszcze lepszych stosunków niż do tej pory".

Prezydent Radev premówił w czwartek na spotkaniupodczas  śniadania zorganizowanego przez Radę Stosunków Zagranicznych Izraela. Jego wypowiedzi słyszeli członków izraelskiego parlamentu,,zaproszeni  zagraniczni dyplomaci, akademicy z wielu krajów.,

Podczas swojego wystąpienia, prezudent Radev podkreślił, że „w Bułgarii,  negatywny wizerunekdo  Izraela jest nieznany. . Bułgarzy obdarzają Izrael gorącymi uczuciami. Nie żywiąnegatywnych uczuć wobec Izraelczyków ".

I dalej: - Myślę, że Izrael jest przykładem modelu państwa Radev dodał. „Widzimy to w sektorze hi-tech i wojskowym. Ten model bazuje na zaangażowaniu obywateli, dając im poczucie że każdy jest odpowiedzialny kreując przyszłość swojego kraju., to właśnie stanowi siłę tego modelu
i myślę, że może to być korzystne dla wielu innych państw.

- Zapytany o przeniesienie ambasady Bułgarii z Tel Awiwu do Jerozolimy prezydent Bułgarii powiedział, że „uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela jest bardzo ważną sprawą i podkreślił, że „Jerozolima jest tylko jednym z elementów procesu pokojowego. Dążymy do ułatwienia otwartego, ciągłego dialogu między Izraelem a palestyńskimi, Arabami.

- Prezydent Bułgarii przypomniał o heroicznej odmowie  Bułgarów aby kolaborować z hitlerowcami i umożliwić Niemcom wywożenie bułgarskich obywateli, czyli bułgarskiego żydostwa w 1943 roku. Bułgaria obchodziła 75. rocznicę tamtych wydarzeń. "Naród bułgarski otworzył swoje serca i domy dla bułgarskich Żydów".
- Radev wyraził żal z powodu Żydów żyjących w Tracji i Macedonii, które byłyokupowane przez jego kraj, i "skąd w czasie wojny wywieziono ich na śmierć w Treblince".
- Bułgarski prezydent miał okazję podczas swojej wizyty spotkać się
z Izraelczykami bułgarskiego pochodzenia urodzonymi i mieszkającymi
w Izraelu i był pod wrażeniem głębi ich uczuć wobec Bułgarii.

2 komentarze:

  1. Ja bym izraelowi reki nie podał,teraz chazarzy wyssią krew z rumunów..

    OdpowiedzUsuń
  2. Konflikt Polsko żydowski jest zaplanowany przez Niemcy i Rosję. Chodzi o to, żeby skrócić Nas z Amerykanami. Wystarczyło uznać Jerozolime i całego tego cyrku z Żydami by nie było. Bułgarzy zacieśniają sojusz z mocarstwem (USA i Izrael) - mądrze. A Polacy będę się tłumaczyć, że nie są winni Holocaustu. Zalamujące jak łatwo jesteśmy rozgrywani...

    OdpowiedzUsuń