Roman

Roman

sobota, 28 sierpnia 2021

OWOCE POKOJU >>> IZRAELSCY ROLNICY BĘDĄ TAKŻE W MUZUŁMAŃSKIM MAROKO UPRAWIAĆ AWOKADO ZWANE "SUPER ŻYWNOŚCIĄ" BO GLOBALNY POPYT ROŚNIE

  


W Polsce izraelskie avocado sprzedawane są jako hiszpańskie lub portugalskie
zgodnie z umowami między Izraelem a tymi krajami, które nie bojkotują Izraela
- Ponieważ popyt na awokado wciąż rośnie, izraelsko-marokańskie przedsięwzięcie spodziewa się zaspokoić światowe potrzeby.

- Największy izraelski hodowca i eksporter cytrusów po raz pierwszy wyrusza poza granice kraju, aby uprawiać awokado, aby zaspokoić stale rosnący globalny popyt na smaczne i zdrowe  pożywienie prosto
z Królestwa Natury.
- Ponieważ więzi między państwem żydowskim a królestwem Afryki Północnej nadal się pogłębiały od czasu ich porozumienia 
w sprawie normalizacji w zeszłym roku, Firma "Mehadrin" zawarła spółkę joint venture, aby uprawiać awokado w Maroku, chcąc rozszerzyć produkcję na rynki  Afryki i Ameryki Łacińskiej. 
W Maroko tak jak w Izraelu avocado owocuje przez cały rok i przy niższych kosztach.
- Sadzenie awokado w Maroku jest częścią większego planu, aby móc łatwiej zaopatrywać naszych europejskich klientów niż z Izraela pod względem geograficznym i pod względem bardziej konkurencyjnych kosztów – powiedział wywiadzie dla  "The Algemeiner"  Shaul Shelach, dyrektor generalny firmy.
- Strategią uprawy awokado poza Izraelem będzie prowadzenie działalności rolniczej na półkuli południowej, takiej jak Afryka
 i niektórych ktajów w Ameryce Łacińskiej, która będzie dokładnie przeciwną częścią roku do zbioru awokado.
- Dochody Mehadrinu pochodzą w dużej mierze z uprawy dochodowych upraw awokado i cytrusów, a także cenionych 
w Izraelu daktyli medjool. 
- Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady awokado stanie się najszybciej rosnącym towarem wśród świeżych owoców tropikalnych, takich jak mango, ananas i papaja, ponieważ popyt nadal przewyższa podaż.

- Awokado to superżywność, a konsumpcja per capita rośnie bardzo szybko w USA i Europie, podczas gdy w tym samym czasie uprawia się bardzo duże ilości awokado także w Izraelu, Ameryce Łacińskiej i Afryce – zauważył Shelach. 
 - To, czego dzisiaj doświadczamy, to to, że wszyscy chcą awokado, ponieważ przez większość roku występują niewielkie zapasy lub niedobory awokado – co nie będzie miało miejsca za pięć lat, bo o to zadbamy.
- Przewiduje się, że do 2030 r. produkcja awokado wzrośnie ponad trzykrotnie w porównaniu z poziomem z 2010 r., przy 12 tonach metrycznych, według OECD-FAO Agricultural Outlook 2021-2030 – stając się najczęściej sprzedawanym głównym owocem tropikalnym.
- Na razie "Mehadrin" eksportuje awokado uprawiane w Izraelu do klientów w Europie w ograniczonym okresie od października do marca lub kwietnia, czyli w okresie wegetacji w Izraelu. Oprócz ograniczonego okna, wysokie koszty wody w Izraelu pomogły firmie skierować swoją linię awokado w inne regiony geograficzne, aby zapewnić konkurencyjny i wydajny biznes, nawet gdy podaż owoców jest nasycona.
- W kwietniu izraelski plantator zawarł umowę z marokańską firmą,
w której będzie miał 51 procent udziałów. Obaj partnerzy planują wydzierżawić grunt o powierzchni co najmniej 5000 dunamów (1235 akrów) i wspólnie zainwestować około 9 milionów dolarów w ciągu trzech lat. Plantacja zostanie wydzierżawiona od rządu marokańskiego,
a maksymalna roczna produkcja ma wynieść około 10 000 ton awokado.
- W Maroku, który jest blisko nas i blisko Europy, znaleźliśmy podstawowe zalety potrzebne do uprawy awokado, potrzebny rodzaj ziemi, wodę, pogodę i niższe koszty pracy. 
- To nie jest kraj z długą tradycją uprawy awokado, ale mamy do tego całą wiedzę i doświadczenie” – wyjaśnił Shelach. - Izrael to kraj z bardzo długą tradycją ich uprawy i optymalnymi warunkami, więc mamy wiele zalet w zakresie know-how uprawy awokado”.

„Przez lata nauczyliśmy się, kiedy trzeba robić wszystko, aby wydobyć jak najwięcej z drzewa awokado, czyli pielęgnować drzewa w sadzie
i wybierać odpowiednie części drzewa, które sadzimy – powiedział.
- Mówimy o drzewie, że to, co mu dajesz, daje ci z powrotem.
To inteligentne drzewo.
- Porozumienie nastąpiło po tym, gdy Izrael i Maroko pod koniec 2020 r. wznowiły stosunki dyplomatyczne w ramach porozumienia normalizacyjnego dołączając do innych krajów arabskich, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu.
Pokój owocuje. Nienawiść i wojny niszczą. Era tajemnych układów
z Izraelem za plecami islamistów dobiega końca. Świat się zmienia także na planie materialnym.
- W lipcowym raporcie izraelskiego Ministerstwa Współpracy Regionalnej i "Izraelskiego Instytutu Eksportu" stwierdzono, że izraelski eksport do Maroka może ostatecznie osiągnąć 250 milionów dolarów rocznie.
- „Atmosfera polityczna pomaga wyjechania do Maroka teraz!
– dodał Shelach, który spodziewa się, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni obaj partnerzy otrzymają ziemię od rządu marokańskiego i praca zacznie się w marcu...
- Dopiero po dwóch do trzech lat zacznie się zbieranie owoców
 i pięć lat, zanim wszystkie drzewa awokado osiągną pełne zbiory.
- Według raportu OECD, w nadchodzących latach około 74% produkcji awokado pozostanie w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ze względu na sprzyjające warunki uprawy w tym regionie. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska, gdzie zainteresowanie konsumentów awokado jest napędzane przez korzyści zdrowotne owoców, pozostaną głównymi importerami, z odpowiednio 40% i 31% światowym importem
w 2030 roku.
- Shelach dodał, że około 85% awokado zostanie  wysłanych do Europy, a reszta zostanie sprzedana na lokalnym rynku w Maroku.
- Naszym następnym krokiem jest poszukiwanie odpowiednich partnerów dla dwóch kolejnych firm do uprawy awokado w Afryce i Ameryce Łacińskiej w sezonach, w których nie rosną w Izraelu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz