Roman

Roman

wtorek, 3 maja 2016

CZY LUBISZ GOTÓWKĘ?

Jak dotąd naliczono sześć powodów na korzyść gotówki.
 

 Wprawdzie to makulatura, której człowiek
przypisał sztuczną wartość, to jednak chwilowo jeszcze,
na tej planecie gotówka gwarantuje wolność finansową;
monety i banknoty oprócz spełniania funkcji środków płatniczych
oraz służenia nam jako jednostki obliczeniowe umożliwiają czerpanie z nich dodatkowych korzyści.
 
 Istnieje 6 głównych powodów, które przemawiają za gotówką.
 
 Gotówka stanowi (jako taką) ochronę w niepewnych sytuacjach życiowych.
   Prowadzone przez naukowców dyskusje na temat zniesienia lub ograniczenia środków pieniężnych oraz w kręgach ludzi współpracujących z Bankiem Centralnym przyciągnęły w ostatnich tygodniach także uwagę szerszych kręgów społeczeństwa UE. (No cóż, lepiej późno niż wcale).

   Chociaż oficjalnie prawie nigdzie jeszcze nie ogłoszono zakazu posługiwania się gotówką to jednak używanie jej jest coraz częściej - cicho, krok po kroku - stopniowo - ograniczane. I choć monety i banknoty nadal są jedynym prawnym środkiem płatniczym, to jednak w wielu krajach strefy €uro nie można dokonać płatności w gotówce ponad €500 lub €1000. Powoli dociera do nas przekaz: nie będziesz dysponować zarobionymi w pocie czoła (jak czytamy w Biblii) pieniędzmi zgodnie z twoją wolą, lecz z wolą Nadzorców i Prawodawców. Np. duński rząd planuje ustawę zgodnie z którą restauracje, stacje benzynowe i małe sklepy nie będą zobowiązane do przyjmowania gotówki.

96% Europejczyków nie chce pozbyć się gotówki

... ja też nie mimo - a nawet dlatego - iż nie posiadam jej w nadmiarze.

   W ankiecie opublikowanej przez NZZ (Neue Zürcher Zeitung)  [http://www.nzz.ch] 96% (!) uczestników opowiedziało się przeciw zniesieniu gotówki. Ale... Co jeszcze przemawia również w dzisiejszych czasach za praktycznością korzystania z monet i banknotów? 

Ochrona prywatności finansowej

   W wielu krajach, tajemnica bankowa została zniesiona, aby urzędy podatkowe nie przegapiły ani jednego dolara, ani jednego euro. Każdy obywatel zmuszony jest obnażyć się przed skarbówką w całej swej krasie i pełni. Nawet w osławionej Szwajcarii, dawniej bastionie tajemnicy bankowej, działają już niektóre banki nawet w kontaktach z  biurami władz podatkowych. (W wielkich bankach prezesami są Amerykanie, agenci IRS (Internal Revenue Service) – agencji rządowej USA zajmującej się ściąganiem podatków co niezgodne jest
z amerykańską konstytucją. Zniesienie gotówki pozwoli rządowi i jego organom na pełny monitoring wszystkich transakcji finansowych.
Nie chodzi tu tylko o prywatność względem państwa, ale także wobec rodziny.
Nie wszystkie małżeństwa żyją w prawdzie i małżonkowie często mają swoje tajemnice.
Nie każdy z małżonków życzy sobie, żeby jego partner / partnerka  mogła sprawdzić wszystkie wydatki na rachunku karty kredytowej.
[Z małżeństwem jest tak jak z uczęszczaniem do sauny. Z czasem już nie jest tak gorąco, jak za pierwszym razem].
Ponadto w erze afer NSA i hakerskich ataków o bezpieczeństwie danych nie wolno zapomnieć (o ile już nie jest to fikcja).

 Ochrona przed nadużyciami polityki pieniężnej:

   Banki centralne już wprowadziły w wielu strefach walutowych "wrogie" stopy procentowe, na przykład w strefie €uro, w Szwajcarii, Danii i Szwecji. Te negatywne stopy procentowe dotąd zazwyczaj nie wywierały wpływu na prywatne gospodarstwa domowe. Jeśli jednak banki komercyjne będą na dużą skalę przekazywać te negatywne stopy procentowe bankom centralnym to gospodarstwa domowe mogłyby uciec przed wywłaszczeniem wyciągając pieniądze z banku i utrzymać je w domu lub w jakimś bezpiecznym miejscu. Tym samym można uniknąć podatku od depozytów oszczędnościowych. Gdy jednak gotówka zostanie zniesiona, ta droga ratunku już nie istnieje. Życie w systemie, który zastaliśmy na tej planecie wymusza od nas reakcje samoobronne. Deutsche Bundesbank (Bank Centralny Republiki Federalnej Niemiec) jako część Europejskiego Systemu Banków Centralnych (European System of Central Banks)
odrzuca restrykcje dotyczące ograniczenia zapasów gotówki.

 Ochrona przed zagrożeniami banków komercyjnych:

Monety i banknoty są emitowane przez państwo względnie przez Bank Centralny. Obecnie stanowią one tylko jeszcze niewielką część ilości pieniądza. Przeważająca część pieniędzy kreowana jest przez banki komercyjne, które udzielają pożyczek pod zastaw.


Kto nie ma zastawu ten ma kłopot. 

  Gdy obywatel wpłaca pieniądze na rachunek banku komercyjnego, wówczas bank udziela mu kredyt wierzytelności w tej samej wysokości (innymi słowy "kupuje" sobie wierzytelność). W tej sytuacji jednak człowiek podejmuje pewne ryzyko, ponieważ bank może zbankrutować, jak tego dowodzą incydenty np.
z brytyjskim bankiem Northern Rock albo na Islandii i na Cyprze.

- Szybko! Oddajcie gotówkę!
 
   W większości krajów zabezpieczone kredyty mogą sięgać tylko z góry określonej wysokości, na przykład € 100,000. Jak widać gotówka jest znacznie bezpieczniejsza niż wpłacone na rachunek w banku komercyjnym pieniądze. Zakaz używania i wycofanie gotówki spowoduje natychmiast całkowitą zależność od banków komercyjnych.
 
  
 Ochrona praw mniejszości:
 
    Wiele osób nie ma konta bankowego także w dzisiejszych czasach. Często dotknięte są  tzw.mniejszości społeczne; np. osoby z nikłą wiarygodnością kredytową, bez stałego miejsca zamieszkania lub ubiegające się o azyl. W chwili, gdy prawo zniesie gotówkę musi zostać wprowadzone podstawowe prawo posiadania bankowego konta, gdyż inaczej oznaczałoby to wykluczenie tych grup z systemu. Zwłaszcza osoby starsze i ubogie posługują się gotówką. To ci ludzie zostaną szczególnie dotknięci jej wycofaniem.

 Ochrona przed nadmierną konsumpcją:

   Gotówka pomaga utrzymać pod kontrolą własne potrzeby konsumpcyjne. Wiele osób, zwłaszcza starszych, na początku każdego miesiąca podejmuje pewną kwotę z rachunku w banku i posługuje się gotówką. Pozwala to na świadome śledzenie wydatków. Jeśli wszelkie płatności będą dokonywane elektronicznie, ta możliwość i kontrola zostaną utracone. Już dziś wielu ludziom trudno jest kontrolować swoje wydatki, albo już popadli w długi. Zniesienie gotówki zaostrzy te problemy. 
 
Ochrona przed oszustwami
 
   Posługiwanie się gotówką jest o wiele bezpieczniejsze niż przeprowadzenie płatności formą elektroniczną, ponieważ są one narażone na skimming*, phishing** i oszustwa związane z kartami kredytowymi. Deutsche Bundesbank donosi, że szkody wyrządzone przez fałszerzy w 2015 roku wyniosły w Niemczech 3,3 mln €uro; jest to tylko ułamek szkód wyrządzonych przez oszustwa związane z kartami kredytowymi.
 
 
 Gotówka = (finansowa) wolność
 
 Ponadto istnieje wiele innych powodów, które przemawiają za gotówką.
 
   Na przykład, dzieci mogą nauczyć się w formie zabawy jak obchodzić się
z pieniędzmi, które otrzymują w formie "kieszonkowego", co byłoby znacznie trudniejsze i mniej wyraziste, jeśli zmuszone będą do korzystania z pieniądza elektronicznego. Poza tym korzyści z produkcji monet i banknotów emitowanych przez państwo lub Bank Centralny w wielu krajach odnoszą na ogół społeczeństwa dzięki dywidendom na rzecz państwa.
- Gotówka jest wymyśloną wolnością - mawiają Francuzi.
To prawda, ale jest tu jeszcze coś bardzo ważnego, a mianowicie ochrona przed licznymi niepewnościami życia w tym materialistycznym systemie.
 
   
   Według statystyk Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, 80 procent transakcji w Szwecji przeprowadzanych jest elektronicznie. Szwecja staje się pierwszym na świecie krajem bez gotówki. Każdy człowiek, każde państwo m prawo przeprowadzać na sobie nawet niebezpieczne eksperymenty. Obserwujcie z uwagą do czego prowadzi Szwedów Jego Królewska Mość, Karol XVI Gustaw Bernadotte. Człowiek nie lubi uczyć się na własnych błędach, ale łatwiej mu jest uczyć się na rachunek innych.
I nie zapominajcie: Nie ufajcie statystykom, których osobiście nie sfałszowaliście.
Są trzy rodzaje kłamstw: małe kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki
(Mark Twain).

 http://www.nzz.ch/finanzen/private-finanzen/sechs-gute-gruende-fuer-bargeld-1.18559816

*) https://pl.wikipedia.org/wiki/Skimming
**) https://pl.wikipedia.org/wiki/Phishing

3 komentarze:

 1. STAN POŚIADANIA, POCZUCIE ŻE SIĘ JEST LEPSZYM BO MAM WIĘCEJ CZYLI MATERIALIZM od czasów sumeru bogadztwo to iluzja bo i tak nic nie weźmiemy na tamtą stronę.PIENIĄDZE TO TRUCIZNA TEGO ŚWIATA A STAN POSIADANIA WZBUDZA PYCHĘ TYCH KTÓRZY GARDZĄ TYMI KTURZY NIE MAJĄ JEJ WIELE. POZDRAWIAM:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ZAPOMNIAŁEM NAPISAĆ A TO NAJWARZNIEJSZE CO TAK NAPRAWDĘ JEST NASZE? .PRZECIEŻ GŁUWNYM WŁAŚCICIELEM WSZYSTKIEGO JEST SYSTEM W KTURYM ŻYJEMY :) POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 3. "Tony papierów, tony analiz. Genialne mysli, tłumy na sali.Godziny modlitw,lata nauki.Przysiegi, plany, podpisy, druki. Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy."
  https://www.youtube.com/watch?v=jAF3A8o3gTs

  OdpowiedzUsuń