Roman

Roman

środa, 21 marca 2018

NIHIL NOVI NA BLISKIM WSCHODZIE


Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman

 (Saudi Press Agency via AP)

- W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji, książę korony Arabii Saudyjskiej nazwał najwyższego przywódcę Iranu "nowym Hitlerem" i ostrzegł przed wyścigiem zbrojeń nuklearnych na Bliskim Wschodzie

- W swoim pierwszym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji, książę Mohammed ibn Salman powiedział "CBS Minutes" z CBS, że Iran może być pierwszym państwem
w rejonie, które dostanie bombę atomową (od kogo?!), ale Arabia Saudyjska nie będzie daleko w tyle.(!?)

- W zapowiedzi programu, który odbędzie się w niedzielę wieczorem, książę powiedział gospodarzowi Norahowi O'Donnell, dlaczego nazwał irańskiego przywódcę ajatollaha Chameinei, "nowym Hitlerem" na Bliskim Wschodzie.

- Ponieważ on chce zamienić Iran w nuklearne imperium perskie.- książę.  On chce stworzyć swój własny projekt na Bliskim Wschodzie, bardzo podobny do projektu  Hitlera, który chciał rozwinąć Niemcy w tym czasie. Wiele krajów na całym świecie i w Europie nie zdawało sobie sprawy, jak niebezpieczny był Hitler, dopóki nie doszło do tego, co się stało. Nie chcę widzieć tych samych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. "

Zapytany, czy Arabia Saudyjska potrzebuje broni nuklearnej, by przeciwstawić się Iranowi, odpowiedział spokojnie: "Arabia Saudyjska nie chce zdobyć żadnej bomby atomowej, ale bez wątpienia, jeśli Iran opracuje bombę atomową, pójdziemy w jego ślady tak szybko, jak to możliwe".

32-letni spadkobierca tronu, będący również wicepremierem i ministrem obrony królestwa, podjął ostatnio kilka kroków, by zmniejszyć uzależnienie gospodarcze kraju od ropy. Obejmuje to krajową politykę energetyki jądrowej, zatwierdzoną we wtorek przez rząd Saudi.

Państwowa agencja prasowa SPA twierdzi, że polityka obejmuje ograniczanie wszelkiej działalności jądrowej do celów pokojowych, w granicach określonych przez traktaty międzynarodowe. Królestwo już zorganizowało przetarg na budowę dwóch pierwszych reaktorów jądrowych w swojej historii - projektu, który jest obecnie w fazie licytacji.

Jednak tę samą technologię wzbogacania uranu dla reaktorów cywilnych można również wykorzystać do wzbogacenia go na wyższe poziomy potrzebne do produkcji broni jądrowej. Właśnie tak postępował Iran w ramach projektów wojskowych - do czasu osiągnięcia porozumienia nuklearnego w 2015 roku
z mocarstwami zachodnimi.


- Według BBC, w 2013 r. pojawiły się plotki, że Arabia Saudyjska kupiła bomby atomowe z Pakistanu w odpowiedzi na zdecydowane wysiłki Iranu w tej dziedzinie, które czekają na dostarczenie do  królestwa saudyjskiego. Saudyjczycy mają  odpowiednie pociski wykonane w Chinach o zasięgu ponad 2500 kilometrów. W razie czego, Izrael i Saudowie będą wspierać NATO.
Oto niepożądane efekty uboczne polityki prezydenta Obamy.


Tymczasem także stosunki egipsko-izraelskie ociepliły sie jak nigdy dotąd.
Prezydent Egiptu gotowy przyłączyć się do walki przeciwko islamskiemu terroryzmowi wspieranemu przez Iran.
"Przysięgam na Boga, że jestem gotów walczyć z siłami zbrojnymi i walczyć ramię w ramię" z siłami bezpieczeństwa, powiedział Abdel-Fattah al-Sisi, generał, który jest -prezydentem Egiptu. "Żyjemy razem lub razem zginiemy."
Aż do reelekcji w mniej niż dwa tygodnie, prezydent Egiptu w czwartek zajął centralne miejsce w telewizyjnej ceremonii upamiętniającej męczenników kraju, deklarując gotowość osobiście przystąpienia do wojny przeciwko islamskiemu terrorowi.
- W czwartkową uroczystość wyraźnie poruszony al-Sisi słuchał, jak matki
i wdowy pamiętają swoich bliskich, którzy polegli w walce z terrorystami. Serdecznie je witał, krótko rozmawiając z każdą z nich lub, w niektórych przypadkach, całując je w głowy.
Przytulał dzieci poległych żołnierzy i połączył z nimi małą dziewczynkę
w wojskowym uniformie.
W poniedziałek prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas Abu Mazen rozczarowany postawą Egiptu, który nie żąda od Izraela "zwrotu "okupowanego terrytorium"  - jak nazywa Palestynę - odrzucił wniosek pokojowy Białego Domu i nazwał ambasadora USA w Izraelu ibn klb, "synem psa".ponieważ niewierny pies, prezydent Trump nakazał  odcięcie setek milionów dolarów na pomoc dla amerykańskiej agencji na rzeczpalestyńskich "uchodźców". 

Abu Mazen potępił także rozmowy ambasadora USA w Izraelu ze społecznościami żydowskimi w Judei i Samarii, nazywając go jako "synem psa". co rozbawiło obecnych dyplomatów i dziennikarzy.

Wcześniej Ambasador USA potępił przywódców palestyńskich za milczenie w następstwie dwóch śmiertelnych ataków terrorystycznych - taranowania samochodów w czwartek w Samarii i kłucia nożami przechodniów przez terrorystów. w niedzielę na Starym Mieście w Jerozolimie -trzy osoby straciły życie a kolejne dwie zostały poważnie ranne.  Napadający z nożami w dłoniach na przechodni terroryści nie  dbają o to, kto jest żydem, kto turystą, a kto muzułmaninem. Abu Mazen nazywa tych nożowników "męczennikami". Brak komentarzy:

Prześlij komentarz