Roman

Roman

wtorek, 6 marca 2018

WIELKIE ODKRYCIE W EGIPCIE

Odnaleziono grobowiec sprzed 4400 lat!
Szukano go od ponad 100 lat

   - Archeolodzy odkryli w Egipcie , w pobliżu słynnych piramid na równinie Giza dobrze zachowany prywatny grobowiec liczący sobie ok. 4400 lat - jak informuje  tamtejsze ministerstwo ds. zabytków starożytności. Grobowiec zdobią piękne malowidła ścienne.
- Grobowiec ten powstał w czasie piątej dynastii, czyli ok. 4400 lat. Zbudowano go dla dygnitarza starożytnego Egiptu Nachta  i jego żony Taui.-  Nacht był astrologiem, astronomem Amona; był pisarzem i kapłanem za panowania faraona  Totmesa IV podczas XVIII dynastii i został pochowany

Nacht i jego żona Taui składają ofiarę

Grobowiec  jest prywatnym grobowcem staroegipskiego urzędnika Nachta i jego żony Taui.  

Taui Menyet lub Menat;  było to  wieloniciowe pasmo pereł ze specjalnie uformowane, z przeciwwagą, noszone przez elegancki kobiety w starożytnym Egipcie.
- Rzadko spotykane malowidłasą teraz już zniszczone, świat poznał je dzięki pracy archeologa, Normana de Garisa-Daviesa.

Małżonka Nakhta, dama TUI


   - Grobowiec Nacht został znaleziony podczas wykopalisk w pobliżu Wielkiej Piramidy w Gizie – poinformowało egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.
  – Wiemy , że właściciel grobowca był wpływową osobą w starożytnym Egipcie
     i utrzymywał stały kontakt  z pałacem
” – powiedział egipski minister ds.  zabytków starożytności Chalid el-Anani.
- Pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie w 1889 r., Egipcjanie ze wsi Sheikh Abd el-Qurna (po zachodniej stronie Nilu, naprzeciwko Luksoru) znaleźli grobowiec  i uzyskali dostęp. Wkrótce potem urzędnicy egipskiej służby antytkowej pod przewodnictwem Emila Grébauta oczyszczają grobowiec.
 - Niestety nieco wcześniej, 
amerykański "podróżnik  zeskrobał farbę z kilku miejsc na malowidłach i sprzedał w USA. 
Dziś, pierwsze   rysunki malowideł wykonane przez Gastona Maspero i Hippolyta Boussac można podziwiać w Brooklyn Museum, w Nowym Jorku

- W Europie dzieło Daviesa zostało po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności w 1991 roku w ramach wystawy "Egipt - poszukiwanie nieśmiertelności" w Hildesheim. Następnie pokazano je w Moguncji i innych miastach. W trakcie tej prezentacji Egipcjanie Matthias Seidel i Abdel Ghaffar Shedid po raz pierwszy opublikowal"szczególnego miejsca mocy", zaprezentowali barwną ilustrowaną książkę z fotografiami wszystkich oryginalnych wizerunków grobowca.Nakht w hieroglifach: NAHT to mocny, boska osobowość'; tyle można określić tylko na podstawie inskrypcji i przedstawień w grobowcu, ponieważ jak dotąd nie istnieją dla niego żadne ważniejsze znaleziska. Nacht był  skrybą faraona. Był członkiem niewielkiego zarządu urzędników w królestwie. Drugi tytuł to "Godny kapłan Amona". W tej funkcji musiał nadzorować przestrzeganie i punktualne wykonywanie pewnych kultowych rytuałów w Świątyni Rzeszy Amon-Re w Karnaku. Obok niego w grobowcu pochowano jego żonę Taui, która była śpiewaczką świątynną Amona. 

1 komentarz: