Roman

Roman

środa, 20 lutego 2019

O MATRIKSIE SŁÓW KILKA - 15 - kontynuacja poprzedniego artykułu (14)


- W ciągu ostatnich lat, także naukowcy zaczęli badać zjawisko bilokacji.
- Pierwszymi kandydatami do poczynienia pierwszych kroków w tym kierunku były znowu atomy.
- Uczonym z National Institute of Standards and Technology (Narodowy Instytut Standardów i Technologii) w Boulder, w stanie Colorado, udało się po raz pierwszy zaaranżować spotkanie atomowi berylu
z jego sobowtórem.
Podstawą tego eksperymentu był fakt, iż atom może znajdować się w wielu różnych stanach kwantowych, jak długo nikt go nie obserwuje.Obecnie wiadomo już, że dopiero w chwili obserwacji, powstaje decyzja dotycząca tego, która z wielu różnych alternatyw stanie się realna w naszej rzeczywistości.- Uczeni napromieniowali jeszcze nie obserwowany, dziewiczy atom promieniami lasera i tym sposobem podzielili go na dwie identyczne kopie, różniące się między sobą tylko jedną liczbą kwantową (czyli jedną możliwą alternatywą.- Ten proces jest już wystarczająco zadziwiający, lecz do tego, udało im się nawet oba atomy – powiedzmy oryginał i jego sobowtór – oddzielić od siebie w przestrzeni, a mianowicie na odległość nanometrów (83 milionowe milimetra).
- Z punktu widzenia naszych ludzkich warunków brzmi to raczej słabo i nie wywiera dużego wrażenia, jednak dla atomu jest to odległość gigantyczna. Odległość jest tak wielka, że w gruncie rzeczy nie można już tu mówić
o mikrokosmosie. Mikroskopijnie uczeni nie chcą jeszcze podać tej odległości
i z tego powodu stworzyli nowe pojęcie „mezoskali”, czyli między przestrzeni znajdującej się między mikrokosmosem a makrokosmosem.
- Wyniki tego eksperymentu są rewolucyjne. - Od dziesiątek lat, fizycy uparcie twierdzili, że wszystkie dziwaczne prawa fizyki kwantowej mają rację bytu tylko w mikrokosmosie.
- Na makrokosmos nie wywierają one jednak żadnego wpływu. - Teraz wiadomo już, że to nie odpowiada prawdzie. Ten eksperyment oraz jego kontynuacja w przyszłości mogą przede wszystkim służyć temu, aby dokładniej zdefiniować granice między obu światami – o ile miałaby ona rzeczywiście istnieć w rygorystycznej formie.- Jak widać, także i w naszym makroskopijnym świecie daje się zauważyć więcej wpływów osobliwej fizyki kwantowej, niż to się nam przez tak długi czas śniło. Nota bene: Obok badań podstawowych, eksperyment ten ma niesamowite znaczenie dla techniki, a mianowicie z punktu widzenia rozwoju komputerów kwantowych. Już od dawna istnieją koncepty teoretyczne (i – jak zobaczymy – także pierwsze praktyczne wyniki) przemienienia poszczególnych atomów lub molekuł w procesory komputerowe. Gdy to się powiedzie i będzie można z takich mikrochipów skopiować jednego albo więcej sobowtórów, które będą w stanie równolegle przejmować na siebie różne inne zadania; - To  t a technologia staje się koszmarem banków, tajnych służb wywiadowczych – wszystkich tych instytucji, które polegają na bezpieczeństwie procesów kodowania danych.- Komputer kwantowy, gdy kiedykolwiek zostanie zbudowany, może być poręcznym i użytecznym instrumentem inteligentnego hakera.Nie łudźmy się – rozwoju nanotechnologii już od dawna nie można zatrzymać.
Ten eksperyment z sobowtórem z Boulder, wskazał na jeszcze jeden ważny szczegół, który ma znaczenie w interpretacji makroskopicznych, ludzkich przeżyć z sobowtórami. Obie kopie atomu różnią się od siebie jedną jedyną, możliwą alternatywą, czyli jedną liczbą kwantową. To znaczy, że gdyby nie przeprowadzono tego eksperymentu, kiedyś i tak doszłoby do podziału tego atomu na dwa – oczywiście nie w naszej rzeczywistości. Idąc tokiem myślenia hipotezy Everetta i Wheelera, to w naszej realności moglibyśmy obserwować tylko jeden z tych dwóch atomów, podczas gdy dla tego drugiego powstałby nowy, równoległy świat ze wszystkim, co do takiego świata należy i z jego własnym Matrixem.- Zaś to oznacza z kolei, że nasze przypuszczenie, iż spotkania z sobowtórami są nakładaniem się na siebie obrazów dwóch równoległych światów, znalazło w laboratorium w Kolorado jednoznaczne potwierdzenie, co to dodaje nam odwagi, aby uczynić następny krok.

1 komentarz:

  1. Jakie konsekwencje z istnienia naszych sobowtorow wynikaja dla kazdego z nas?
    Jak taki sobowtor wplywa na nasz rozwój?
    Czy jesteśmy odpowiedzialni za nich?
    Czy ich zycie wpływa na naszą karmę?

    OdpowiedzUsuń